Když máte krizi středního věku koupíte si Porsche (nebo škodovku s upilovanou střechou, záleží na vašem rozpočtu). Když máte krizi scenáristickou, uděláte nějakou volovinu. Přesně to se stalo Jossu Whedonovi po stávce scénáristů. Za seriálový Dollhouse dostal pár chechtáků a tak se rozhodl dokázat všem, že je možné vyrobit původní internetový kraťas doslova za pár (vlastních) šupů. Stačí vzít pár šílených nápadů, šílených kamarádů a doufat, že retrobéčkovosuperhrdinský muzikál s Dr. Horriblem (Neil Patrick Harris, ten kluk je snad všude) osloví miliony internetových všežravců. Že prostě přitáhnou z YouTube a během jediného týdne, který překvapivě začal úterým a skončí nedělí, odkoukají všechny tři akty jeho nového díla. A budou o něm vyprávět kamarádům a jejich kamarádům a rodičům kamarádů jejich kamarádů. A kdo to nestihne, ten si to stáhne z iTunes nebo si počká na velkolepé DVDčko, které se bude prodávat za symbolickou cenu. Prý.

Optimistický komerční aspekt už Whedonovi dávno kazí torrentoví všudybylové, ale s tím šířením svatého písma bychom mu mohli trochu pomoct. Proč? Protože Dr. Horrible je sympaťák. Nejen proto, že ho hraje Neil Patrick Harris, ale prostě proto, že Whedon umí psát. Po trochu slabším rozjezdu se začne zpívat, tančit a láskovat, pokaždé se sarkastickým nadhledem a výpravou, která posílá na střídačku i některé televizní seriály. O nákladech se Whedon ve svém dopise fanouškům nezmiňuje, ale je jisté, že spoustu věcí sehnal za minimální ceny a ze známosti, takže ho nezkoušejte trumfnout.

A nebo spíš zkoušejte. Kromě vztyčeného prostředníčku producentům (vydám si svůj film na internetu a na DVD a vy z něj neuvidíte ani cent) je totiž Dr. Horrible další pobídkou nezávislým filmařům na celém světě. O YouTube kině už jsme mluvili, teď už se na internet vrhají i větší kalibry a chtějí se znovu vrátit do dob, kdy si mohli jen tak blbnout, nesvázaní přísnými kontrakty. Whedonova aura mě v minulosti příliš nerozkmitala (Serenity je samozřejmě fajn a Filion si užívá i svojí roličku v Horribleovi), ale tenhle pokus je mi zatraceně sympatický. Schválně kam to dotáhnou. Kdo chce tahat producentskou řepu ze spárů ztrouchnivělých kořenů, ať si taky klikne.