Agenti Mossadu jsou důkladní. Kdo viděl Mnichov, ten ví o čem mluvím. Spielbergův správně špinavý a oldschoolový thriller neprávem zapadnul, ale teď na něj velmi pravděpodobně naváže režisér John Madden. Toho si většina lidí pamatuje jako autora filmů Mandolína kapitána Corelliho nebo Zamilovaný Shakespeare. Ten zjevně romantický Brit, pod produkční taktovkou Matthewa Vaughna (Po krk v extázi), notně přitvrdí. V thrillerovém The Debt se totiž budou lovit nezvěstní nacističtí pohůnci.

Mušketýrský titulek jsem nezvolil náhodou, hlavními hrdiny snímku budou tři bývalí agenti Mossadu, kteří koncem šedesátých let honili důležitého nacistického přisluhovače. Cíl jim nakonec zmizel z dohledu, ale o pětatřicet let později se (ne)šťastnou náhodou objevuje. Statečným hochům a děvčatům už je kolem šedesáti a musejí hodně rychle přemýšlet, jak se s nastálou situací vypořádat. Podobné vzpoury důchodců už jsme viděli několikrát, ale v tomhle případě se jedná o remake velmi sugestivního izraelského snímku HaHov. Důležitým prvkem příběhu je, že agenti (a zejména jedna z agentek) před tehdejším režimem své selhání zahráli do outu, když prohlásili, že cíl mise byl zabit, zpopelněn a roztroušen. Jenže ten Ferda teď běhá kolem a tropí hlouposti. Tohle si někdo zodpoví. Místo bomb a divokých honiček očekávejte spíš zpytování svědomí, ale s pověstnou britskou důkladností by z toho mohl být solidní napínák. Původní verze má prý hodně vypiplaný scénář, nové adaptaci pak pomohl sám Vaughn a Jane Goldman, která s ním spolupracovala už na Hvězdném prachu.

Hodně důležité bude obsazení, ale taková Maggie Smith nebo Judi Dench pokoušející se v sedmdesáti znovu ochočit AK-47 a splatit dluh své zemi (je dost možné, že ve výsledku Mossad nahradí některá z britských frakcí a děj dostane co proto)? Ačkoliv z toho žádná velká akce nekouká, docela mě to zajímá. Fanoušci tajných služeb a jejich ještě tajnějších průšvihů by si mohli přijít na své.