Už je na čase, aby se dal Roman Polanski znovu do práce. Svět si ho pamatuje jako škodolibého pařížského inspektora ze třetí Křižovatky smrti, takže je potřeba, aby se znovu blýsknul jako režisér. Dlouho připravoval adaptaci ambiciózního románu Pompeii z pera Roberta Harrise (ten stojí i za knihami Otčina nebo Enigma, které též byly zfilmovány), ale stávka režisérů mu udělala čáru přes rozpočet. Plány na velkofilm s Orlando Bloomem a Scarlett Johansson tak musely do koše, ale Harrisově próze zůstal Polanski věrný. Hodlá totiž zadaptovat jeho nejnovější knihu jménem The Ghost.

Podobnost se Swayzeho dojákem je čistě náhodná, tady se pohybujeme v oblasti paranoidních thrillerů o zvůli politické moci. Hlavním hrdinou je spisovatel, který právě dává dohromady paměti bývalého britského premiéra (je to tzv. ghost writer - falešný autor - paměti samozřejmě svým jménem posvětí sám politik). Při shánění podkladů ale narazí na souvislosti, které jeho subjekt staví do ne zrovna lichotivého světla. Zůstane věrný své profesi a nebo přivře oči? Všichni víme, že první varianta zahrnuje po zuby ozbrojené členy SAS, honičky přes celou zeměkouli a vybuchující záchodová prkénka. Pierce Brosnan by na to byl ideální, ale chyba lávky! Agent 007 ve výslužbě si totiž zahraje zmíněného ex-premiéra a za psací stroj (opět) usedne Nicolas Cage.

Ten to má po několika minimálně pochybných filmech docela dobře rozjeté - slibný remake asijského Bangkok Dangerous, polopokračování drsného thrilleru Bad Lieutenant a hlavní role v novince Knowing od Alexe Proyase (Já, robot). Tohle už snad nejde pokazit. Nechceme po tobě oscarovou nakládačku, Nicku! Ohol se, ostříhej tu parodii na vlasy (ano, muselo to přijít) a šup před kameru. Ještě pořád je co (pře)hrá(va)t. :)