Nedávno jsme tu měli článek o Warner Bros. a teď to snad vypadá, že hodláme vyrábět profily všech velkých hollywoodských hráčů. V případě Universalu jsou to však zprávy vyloženě nemilé. V Hot Stuff jste si mohli přečíst o velkém požáru, který zachvátil prostory na nichž stojí ateliéry a kanceláře Universalu. Hasičům se jej podařilo zkrotit po dlouhém boji a i když zástupci Universalu prohlásili, že nebylo zničeno nic, co nedovedou spravit, momentálně už si tak jistí nejsou.

Studio naznačilo, že hodlá obnovit zálohy starých filmů, bez ohledu na to kolik prostředků to spolkne. Nyní to ovšem vypadá, že popelem lehnul kompletní archiv cenných kopií. Z větší části šlo o materiály na páskách, nikoliv na celuloidu a Universal má velmi pravděpodobně záložní materiály ve své pobočce ve Philadelphii. To ale neznamená, že neutrpěl těžkou ztrátu. Některé z materiálů byly tzv. "první kopie" v ukázkové kvalitě a kondici. Výměna za jinou, pokročilejší kopii, znamená mnohdy výrazné zhoršení kvality archivního materiálu. A právě z těchto zdrojů většinou vznikají další kopie (DVD, Blu-ray) nebo remastery.

Nejsnažší částí rekonstrukce tak podle všeho bude pár poničených kulis. Dělníci přijedou, podle plánů postaví a papundekly z desítky let starých filmů budou (jako) nové. S filmovými kopiemi to bude horší. I ti nejlepší restaurátoři přiznávají, že klasický technicolorový look dnes neumí beze zbytku zreplikovat a pochybnosti mají i o přiblížení se tehdejší černobílé barvě (dříve se v materiálu používalo více stříbra). Nedávný požár tak do jisté míry změní náš pohled na dávnou historii. Tedy alespoň těm šťastlivcům, kteří mají možnost tu a tam vidět nějakou tu klasiku v kině. O tom kolik toho podobné filmy ztrácejí cestou na běžné DVD, by se dalo odborně vyprávět několik odstavců. Ale to už je trochu jiná pohádka, děti. Tak hezky do postýlek a nechte si zdát o Grace Kelly. :)