U Dreamworks se rozhodli pořádně zatočit s piráty. Nemluvíme však o těch filmových, nýbrž o skutečných, tak jak je znáte z Pirátů z Karibiku. Nebo spíš neznáte. Tihle týpkové to totiž nepřeháněli s očními stíny a netrousili hlášky na potkání. Prostě vám zablátili jachtu a pak vás hodili žralokům. V tom lepším případě.

K těm nejslavnějším patřil v sedmnáctém století Černovous. Byla to zlatá éra pirátství a tenhle drsňák měl klasický černý klobouk, mohutné vousy a tucet bambitek a kinžálů za pasem. Chyběl mu papoušek a neměl ani dřevěnou nohu, přesto platí dodnes za pirátský archetyp. Se svou lodí jménem Pomsta královně Anně (přejmenovaný francouzský koráb jménem Concorde) brázdil karibské vody, přepadával, loupil a... zapsal se do historie. Nejrůznější zkazky a kresby ho postupem času idealizovaly a krášlily a dnes je Černovous předmětem řady odkazů v jiných dílech. Zmínka o něm je např. v Ostrově pokladů, v Hookovi nebo dokonce ve Fantastické čtyřce a třetích pirátech (spekuluje se, že otec Jacka Sparrowa je právě Černovous, i když je spojitost naznačena jen zlehka). Bez váhání můžeme prohlásit, že jde o pirátskou celebritu, kterou ovšem dnešní mládež vůbec nezná.

Vystoupit ze stínu šaškujícího Johnnyho Deppa nebude snadné, ale právě díky mamutím tržbám Pirátů se v Dreamworks rozhodli odklepnout Černovousův životopis (svou roli možná hrál i relativní úspěch britské televizní série, ve které slavného piráta ztvárnil Angus MacFadyen).Scénář napsal David Franzoni (Amistad, Gladiátor) a mezi producenty najdeme třeba kmotry Kouzelné romance nebo majitele slavného pirátského muzea. To naznačuje, že se tvůrci budou chtít držet spíše reality než romantických představ, ostatně již zmíněný majitel muzea, svého času též motivační řečník (prostě takový všeuměl), sám vypadá, že by mohl ještě dnes brázdit moře a přepadávat jachty bohatých a báječných.

Já jenom nevím, jestli to vůbec bude fungovat. Líbili by se mi moderní piráti někde v Asii, tak trochu jako ten štěk v DOA (Robin Shou je tak prostě kouzelný). Vracet se zpátky k truhlám a pistolím na střelný prach je docela risk. Už po premiéře prvních Pirátů jsem si říkal, kdo první to zkusí napodobit a zaslouženě skončí na dně moře. Že by podobný osud čekal právě Černovouse? Moc trumfových es zatím po kapsách nemá.