Bram Stoker by se asi divil. Stačilo napsat na sklonku devatenáctého století román o nejslavnějším krvesajovi všech dob a další násosky už se jen hrnuly. V podstatě se dá říct, že neuplyne rok, abychom si o nějakého nemohli opřít kolo a scenáristům už pomalu docházejí nápady jak, kam a proč upíry instalovat. Pak už si stačí dát na topinku o trochu víc česneku než obvykle a napadne vás nějaká extrémní blbina. Třeba zkombinovat templářské rytíře a upíří armádu, která chce zničit Svatý grál. A protože jsou kluci v zářivé zbroji teď relativně slavní (poděkujte Danu Brownovi), prochází tahle idea Hollywoodem jako nůž horkým máslem.

Universal se asi bojí, že mu někdo křížovou výpravu proti všemu upírstvu vyfoukne před nosem a tak nástřelový scénář s unylým názvem The Knights Templar raději rovnou koupil a přemluvil Timura Bekmambetova, aby se pod všechno podepsal. Jednoduchá logika: Bekmambetov - Noční hlídka - fantasy kluci - krevní transfery - levné skorobéčko. Mám pocit, že divák na konci rovnice to pěkně schytá, protože už samotná zápletka nemá sama sebe jak obhájit. Proč? Protože je to cool? To bohužel už dávno nestačí a je celkem jasné, že na podobnou blbůstku nepustí Universal víc chechtáků než dostal Wiseman na první Underworld. A tady nepomůže ani pověstná ruská úspornost (dejte nám tři vagóny vodky a natočíme vám LOTRa na louce za Moskvou), protože právě v rozmáchlých bitvách má Bekmambetův roztržitý videoklipový styl největší mezery. Pokud tedy spekulujeme o tom, že to bude režírovat, což se zdá po dokončení Wanted vysoce pravděpodobným (navzdory štěbetání o druhém díle comicsového filmu o elitních zabijácích).

Zkrátka a dobře pokud některý z chystaných filmů už na míle předem vypadá jako guláš, je to právě tenhle. Ještě přihoďte Dominica Purcella jako Drákulu a rovnou můžeme dojít pro lopatku a smetáček. Nebo přemýšlet co nás čeká příště... blaničtí rytíři vs. zombie myslivci? Na tenhle spin-off bych možná i zašel. Škoda, že pokračování Choking Hazardu, ve kterém se počítalo s nacistickou zápletkou a samotným Ádou ve vedlejší roli, skončilo u ledu. Další partyzánské nasazení by české filmové scéně neuškodilo.