Roland Emmerich si za patnáct let a sedm filmů dokázal vybudovat pověst neomylného hitmakera, kterému studia dovolí natočit cokoliv a to i přes mnohdy vlažné recenze (Godzilla, Patriot, Den poté). Lidé totiž na jeho trikové orgie chodí především kvůli trikům a nezdravým dávkám patriotismu a patosu (ne nadarmo se říká, že největšími americkými patrioty jsou přistěhovalci, podívejte se na Arnieho jak brání "svou" Kalifornii). Loni Emmerich uvrhl svět do doby ledové, tentokrát se ale hodlá vrátit rovnou do Pravěku, tisíce let nazad v projektu nazvaném 10 000 B.C..

Ve scénáři, který sám napsal (se skladatelem Haraldem Kloserem!) je hrdinou jedenadvacetiletý mladík, který putuje se svým kmenem z místa na místo, občas uloví nějakého toho mamuta. Otázkou je, zda Emmerich vydrží točit film, ve kterém se nemluví, nejsou v něm americké vlajky a alespoň jednou za tři minuty něco nevybuchne. Vyhladit člověka meteorem nemůže, takže co si vlastně počne? Na to jsem osobně hodně zvědav. Scénář po dvou jmenovaných výtečnících přepíše John Orloff a na natáčení dostane Emmerich od Columbia Pictures zjevně tolik, kolik si řekne. Všechny peníze půjdou jako obvyle do triků, ostatně Emmerich oznámil, že hodlá prostřednictvím konkurzů nabrat nějaké neznámé tváře. Obsazovat začne už koncem října, natáčení startuje v únoru 2006.

Abyste se vyznali v Emmerichově IMDb profilu - tento projekt se doposud jmenoval Soul of the Age a Emmerich se na něj oficiálně chystá, takže jeho další projekty (One Nation - thriller točící se kolem Bílého domu a King Tut - velkorozpočťák ze starého Egypta) se posouvají o nějaký ten rok dál. Scenárista John Orloff má zatím na kontě jen druhou a devátou epizodu z Bratrstva neohrožených.