Od hlavního mozku populárního seriálu Battlestar Galactica, Ronalda D. Moorea, přichází zbrusu nový projekt a všichni jsou z toho... no já teda ne, protože BSG jsem nikdy neviděl, ale většina postižených bude z téhle novinky zralá na brzkou vánoční oslavu. Přitom se podle zápletky nejedná o nic moc originálního a navíc to vzniká v produkci Foxů, což je poslední dobou vždycky špatná zpráva (hlavně z hlediska rozpočtu a produkčních tlaků). 

Takže o co jde? O posádku Phaetonu. To není Volkswagen, ale první pozemská loď s intergalaktickým pohonem. To ovšem neznamená nějakou převratnou rychlost. K prvnímu, možná obývanému, vesmírnému cípu to bude hrdinům nějaký ten rok trvat (konkrétně deset), takže se inženýři rozhodli do prostorů lodě instalovat pokročilé systémy virtuální reality (odtud název seriálu - Virtuality). Členové posádky v nich mohou zastat jakoukoliv roli a tak trochu si "užívat" ve stylu Total Recall. Ani v seriálech samozřejmě nejsou podobné simulátory žádnou novinkou, objevily se už ve Star Treku (Nová generace).

V tomto případě je ale virtuální realita klíčová, protože nejen že se jednotlivé fáze mohou slévat do sebe (jednotliví členové posádky mohou potkávat sami sebe v jiných rolích", ale především nikdo netuší, že v pečlivě vymyšleném systému se objeví chyba. Za chvíli už nikdo nezjistí, co je realita a co pouhá iluze. A zatímco loď spokojeně brázdí hlubiny vesmíru, začne posádka svádět boj o vlastní identitu. A možná potká mimozemšťany dřív než si myslí. Jen aby nebyli jenom vymyšlení... nápadů se nabízí tucet, ostatně zápletka je pro scenáristy velmi vděčná. Dvouhodinový pilot už byl odklepnut a začne se natáčet v červenci, což mj. znamená, že start samotného seriálu nelze očekávat dřív než na jaře, mnohem spíš ale na podzim roku 2009 (není vyloučeno, že pilot se objeví dřív, jako oťukávačka publika).