Když jsem poprvé zahlédnul všeříkající nápis "Laurence Fishburne alchymistou", začal jsem si představovat řízka z Matrixu, kterak hází zápalné láhve po ruských kolchoznících a zneužívá ohňostroje k vysílání atomových pum na konkurenční chemiky. Potíž byla samozřejmě v tom, že jsem si nepřečetl, že jde o adaptaci knižního bestselleru Alchymista od Paula Coelha.

Zasvěcení už vědí a za ateisticky laděných výkřiků "ó bože", utíkají směrem k Neumětelům, vy ostatní budete muset teprve zjistit, co je vlastně Coelhova knížka zač. Osobně jí znám pouze z rozhlasového vydání, které bylo odrecitováno Markem Ebenem a u něhož jsem pravidelně usínal, ale obávám se, že kniha je podobnou snůškou nejrůznějších mouder a pořekadel, které pohromadě jen horko těžko dávají smysl. Hlavním hrdinou příběhu je Santiago, mladý pasáček ovcí, který se rozhodne vyrazit do světa... Původně chtěl být knězem, ale pastva ovcí ho naplňuje pocitem svobody. Ani tomu mu však nestačí a rozhodne se rozšířit si obzory, prodá své stádo a tradá pryč. Jeho pouť je motivována i vnuknutím, které snad vede k tajemnému pokladu u pyramid. V závěru však Santiago zjišťuje, že zkušenosti, jež na své cestě získal, jsou cennější než všechno zlato světa.

Ano, ano... meditace bez legrace, 24 hodin denně. Fishburneovi se zřejmě takováhle próza líbí, takže si obstaral práva a snímek nejen napíše a zrežíruje, ale také si v něm zahraje hlavní roli Santiaga. Natáčet by se mělo už za pár týdnů v Jordánsku a v Dubaji.

Knihu jsem opět prosvištěl prozíravým tónem, ale na knihomoly jsem tentokrát připraven a rád si v diskuzi pod článkem vyslechnu, proč je Alchymista lepší, než si myslím. Hlavně mě ale zajímají názory na možnou filmovou adaptaci. Pokud Fishburne scénář alespoň trochu neupraví, bude výsledek hodně smutný. I v případě úspěchu si ale budete muset svého Alchymistu najít, zatím to vypadá na nezávislý projekt, který americkými kiny sotva prohučí.