O víkendu si o tom šuškaly hollywoodské straky a v pondělí ráno to šéf Paramountu slavnostně vyhlásil. Steven Spielberg a jeho kamarádi Geffen a Katzenberg už nejsou nezávislým studiem. Za příjemnou sumu 1,6 miliardy se upsali Paramountu a budou teď součástí multimediálního molochu Viacom. Jejich jméno jim pravděpodobně zůstane, ale jedním podpisem se zřekli spousty věcí.

Jde o práva k 59 dosud odprodukovaným filmům (jsou mezi nimi hodně zářivé tituly, mj. třeba i Gladiátor nebo Americká krása), veškeré výnosy z připravovaných filmů (včetně Spielbergova Mnichova) nebo licence k televizním seriálům (tady najdeme i hitovku Všichni starostovi muži). Velkým kouskem koláče je i Dreamworks Animation, zodpovědná za Shreky nebo Madagaskar.

Dreamworks už dlouho hledala silného partnera, pod kterého by se mohla schovat. Spielberg doufal, že se dohodne s Universalem (koproducentem Mnichova), ale trio nenašlo se zástupci studia společnou řeč. Teď toho možná bude litovat, protože Paramount se touto transakcí posune zas o kousek dál. I za cenu toho, že bude muset práva na starší Dreamworks tituly prodat, aby "zahojil" monstrózní výdaje. 1,6 miliardy nesypete z peněženky každý den. Zájemců už je celá fronta.

Spielberg si definitivně vydělal na důchod a Dreamworks bude přispívat 4-6 filmy ročně do edičního plánu Paramountu (v roce 2006 by mělo jít o 14-16 titulů, tento počet chce Paramount udržet i do budoucna). Na poli animace bude prvním projektem pod novým vedením divoký Over the Hedge (to Paramountu nezávidím ;).

Jak se změna dotkne koncového uživatele-diváka ještě není jasné... logo, tři výrazné osobnosti ve vedení a žánrové zaměření, to všechno zůstává při starém. Uvidíme jak moc do toho Paramount bude vrtat. Už teď si to však můžete zapsat do kroniky jako nejdůležitější byznys škatulata letošního podzimu.